HISTORIE KLUBU

5.7. 2002 naše TJ oslavila 70 let hošteckého fotbalu, v příští roce 2007 nás čekají půlkulaté oslavy 75 let. Rok před naší oslavou bylo výročí 100 let české kopané a při té příležitosti byli ocenění pamětními listy našich zasloužilí členové: paní Božena Miklová, pánové Josef Salač a Josef Paleček.
Letošního roku (2006) byla panu Salačovi udělena výkonným výborem Českého svazu tělesné výchovy „medaile za práci ve prospěch tělovýchovy a sportu“, za celoživotní práci a výjimečný přínos pro rozvoj tělovýchovy a sportu.

Po letech škváry máme krásné travnaté hřiště a chceme ho ještě vylepšovat. Prvním počinem byla instalace závlahy, schopné v krátkém čase zavlažit celé hřiště. Kabiny na hřišti za vydatného přispění Obecního úřadu byly také vylepšeny, především sprchy a toalety a samozřejmě máme další plány na zkulturnění našich kabin. Vše však je odvislé od peněz, kterých není nikdy dostatek. V roce 2005 se nám podařila regenerace travnatého povrchu v celkové částce 130 tisíc korun. Letos by mělo být nové oplocení hřiště. Máme spousty zájemců hrát fotbal, však o tom již delší dobu svědčí účast našich 5 mužstev v Okresních soutěžích. Ale co nemáme v dostatečné míře, co nám nejvíce chybí, jsou schopní a ochotní funkcionáři a ze všeho nejvíce trenéři. Samozřejmě že toto není problém jen naší TJ. Nebýt současných obětavců a musíme jmenovat Josefa Salače, Josefa Stieranky, Jiřího Beery, pánů Vratislava a Milana Beranových, tak bychom v takovém rozsahu nebyli účastníky okresních soutěží. Naše TJ má zhruba 180 členů, z toho je 70 mládežníků. S takovou členskou základnou se může pochlubit málokterá obec našeho okresu. Všechna naše mužstva hrají v okresních soutěžích. Všechna mužstva jsou kromě staré gardy účastníky III. třídy a pohybují se kolem středu tabulky. Dospělým se v loni po letech úsilí podařilo postoupit do třetí třídy. Podíl na tomto výsledku mají v minulosti úspěšní dorostenci (především ročník 1984 – 1985) a především cit a ochota trenéra Jiřího Beery je zařazovat do základního kádru. Právě to bylo u nás v minulosti problémem vyúsťujícím až v rezignaci mladých na fotbal vůbec. Věříme, že našim dospělým se bude i nadále dařit v již zmiňované III. třídě okresní soutěže. S velkou lítostí musíme konstatovat, že tohoto historického okamžiku se nedočkali pánové Josef Salač mladší, Antonín Pavlík a Miroslav Vít. Nejmladší – přípravka hraje okresní soutěž formou satelitních turnajů. Stará garda v soutěži řízené mimo Okresní fotbalový svaz se tradičně pohybuje někde v dolní polovině tabulky. Velikým a nejen naším problémem je odliv kvalitních hráčů směrem do movitějších klubů. Stává se že někdy vítězí materiální stránka a nebo prostě chuť zkusit to „výše“ nad hrdostí reprezentovat naši rodnou Hoštku. Tento problém se týká i těch nejmenších, naše malé hvězdičky odcházejí v přípravkovém věku, bratří Slavíčkové do Litoměřic a Roudnice. Podobně Jakub Bláha a David Hlavatý, kteří v Roudnici hrají žákovskou ligu. (jaro 2006)